مصرف آبغوره و لاغری در طب اسلامی

behnam fa

Senior Member
#1
آبغوره

مصرف آبغوره موجب لاغری افراد چاق می‌شود همچنین مصرف مواد غذایی گرم و خشک مانند زیره و خرما در لاغر شدن افراد چاق بلغمی مفید است.

سیدعلی ابوالحبیب اظهار داشت: چاقی و لاغری در طب سنتی بسیار اهمیت دارد چرا که فردی که به لاغری مبتلا است شیفت بدنش به سمت خشکی و فردی که دچار چاقی است شیفت بدنش به سمت تری پیش رفته است. در طب سنتی علاوه بر اینکه طبع و مزاج غذا را باید در نظر گرفت باید مصلح مواد غذایی را نیز برای فرد تعیین کنیم؛ مصلح غذایی است که مهمترین وظیفه آن کم کردن ضررهای غذاست.

این محقق طب اسلامی اضافه کرد: فردی که به چاقی دموی مبتلا است برای لاغر کردن او باید از مواد غذایی سرد و خشک استفاده شود چرا که سرد دموی دارای طبیعتی گرم و تر است و برای لاغری باید به روش درمان به ضد استفاده کرد که مصرف غذاهای سرد و خشک می‌تواند موجب لاغری فرد شود و آبغوره یکی از غذاهای سرد و خشک است.مصرف غذاهای گرم و خشک چاق بلغمی را لاغر می‌کند.

آبغوره
ابوالحبیب بیان داشت: فردی که مبتلا به چاقی بلغمی است برای لاغری باید از ادویه‌ها و غذاهایی با مزاج‌های گرم و خشک استفاده کند چرا که فرد لغمی دارای مزاج سرد و تر است و مصرف غذاهای گرم و خشک می‌تواند منجر به لاغری وی شود که از غذاهای گرم و خشک می‌توان به ارده، شیره، خرما و زیره اشاره کرد.

وی ادامه داد: در طب سنتی برای لاغری و چاقی افراد در ابتدا به تغییرات هورمونی بدن فرد کاری نداریم و اگر فرد با روش درمان به اضداد لاغر یا چاق نشد، سیستم هورمونی و غددی بدن فرد بررسی می‌شود.
افرادی که دارای طبیعت گرم و تر هستند، خلط دم در بدنشان بیشتر از سایر اخلاط است همچنین افرادی که دارای طبیعت سرد و تر هستند خلط بلغم در بدنشان بیشتر از سایر اخلاط است.

منبع : بادی فول