رژیم کانادایی ۱۵ روزه و عوارض شدید آن + رژیم اصلی

  • شروع کننده موضوع yassin
  • تاریخ شروع

yassin

Senior Member
#1
قبلا در مطلب پرطرفدار رژیم لاغری به معرفی تمامی رژیم‌ها پرداخته بودیم. یکی از این رژیم‌ها رژیم کانادایی بود که در رده‌های پایین قرار داشت. رژیم کانادایی 15 روزه رژیمی با دوره حدودا 2 هفته ای است که با محدودیت افراطی و قواعدی سخت می تواند در مدت زمان کوتاهی منجر به کاهش وزن چشمگیر شود که البته اینکار عوارض زیادی هم به همراه دارد.

این رژیم مشهور با محدودیت افراطی کالری، دوره ای سخت را برای کسانی که در رژیم اند رقم می زند. همچنین ممکن است فرد از حیث دریافت مواد مغذی کافی دچار مشکل شود.
canadian-diet-15-days-fitshape-810x421.jpg
متاسفانه بسیاری از سایت‌های اینترنتی بدون داشتن دانش کافی این برنامه را به عنوان رژیمی کاربردی و سالم در اختیار مردم می‌گذارند. عده ای هم چون نتیجه موقتی از این رژیم گرفته‌اند به تعریف از آن می پردازند که سایرین هم با خواندن نظرات آنها ترغیب می‌شوند و مجموع این دو عامل است که این رژیم نادرست را به این اندازه محبوب کرده است. در این مطلب به بررسی کامل این رژیم پرطرفدار و البته ناسالم می پردازیم.

بررسی رژیم کانادایی 15 روزه
رژیم کانادایی با تغییرات ناگهانی و شدید در برنامه غذایی، می‌تواند سبب کاهش وزن زیاد در زمانی کوتاه شود.

در مدت اجرای این رژیم افراطی، متابولیسم شما کاهش یافته و پس از پایان رژیم و گذشت مدتی (که در افراد مختلف متفاوت است) وزن از دست رفته دوباره برمی‌گردد و حتی بیشتر از قبل خواهد شد. هرچند در رابطه با این رژیم ادعا می شود که عمر تاثیر گذاری آن 2 سال می باشد (برخی منابع یک سال عنوان می کنند).

در ضمن در صورتی که در طول دوره رژیم نتوانید به صورت کامل و دقیق به آن پایبند باشید و تخلفی کوچک داشته باشید، باید رژیم را قطع کرده و حدود 6 ماه بعد مجدد آن را از سر بگیرید.

رژیم کانادایی 15 روزه ناسالم است

مواد غذایی مصرفی در رژیم کانادایی
کل مواد غذایی مصرفی در این رژیم معمولا در 3 وعده اصلی خلاصه می شود. این وعده ها به طور کلی شامل موادی مانند قهوه، چای سبز، سبزیجات، میوه، مواد پروتئینی زیاد مانند تخم مرغ، گوشت و … می باشند. نان تست نیز در برخی وعده های این رژیم به میزان کم گنجانده شده اما غلات دیگری مشاهده نمی شود.

از مهمترین اشکالات رژیم کانادایی 15 روزه:

کربوهیدرات و چربی به شدت محدود شده که نرمال نیست.
در بسیاری از روزها، صبحانه که یکی از مهم ترین وعده های غذایی است، شامل غذای خاصی نیست و فقط به یک لیوان قهوه یا چای سبز به همراه یک الی دو عدد خرما بسنده شده است.
وعده ناهار در برخی روزها تنها از سفیده تخم مرغ و هویج تشکیل شده است. شام نیز صرفا باید سبزیجات و یا در برخی روزها مرغ و گوشت باشد.
سوال بزرگی که مطرح می شود این است که آیا این میزان کم مواد غذایی می توانند انرژی و مواد مغذی لازم بدن مانند ویتامین ها و املاح معدنی را فراهم کنند؟
میان روزهای مختلف اختلاف کالری وجود دارد و برخی روزها کالری بیشتری از روزهای دیگر دارند. بر اساس نظر برخی کارشناسان، رژیم کانادایی 15 روزه می تواند با تغییر ناگهانی که در برنامه غذایی شما ایجاد می کند، به فرایند چربی سوزی شوک دهد.
نتیجه گیری: وعده های غذایی در رژیم کانادایی 15 روزه اصلا صحیح تنظیم نشده اند. (بیشتر بخوانید: “وعده های غذایی در یک رژیم لاغری صحیح چگونه اند؟“)

جدول برنامه رژیم کانادایی 15 روزه
در ادامه خود برنامه رژیم را در زیر می‌آوریم تا به طور کلی با جزئیات آن آشنا شوید و وعده ها را ملاحظه کنید. ضمنا تنها 5 روز را به عنوان نمونه آوردیم تا بعضی از مخاطبان عزیز که توجهی به نکات مهمی که گفتیم ندارند با انجام آن به خود آسیب نزنند. برنامه رژیم کانادایی 15 روزه عبارت است از:

1) روز اول
صبحانه: 1 استکان قهوه + 1 حبه قند
ناهار: 2 عدد تخم مرغ آبپز + اسفناج آبپز + 1 عدد گوجه
شام: 300 گرم گوشت آبپز شده یا کبابی + کاهو + آبلیمو ترش
2) روز دوم
صبحانه: یک استکان قهوه + یک حبه قند
ناهار: 10 ورق کالباس + 1 لیوان ماست کم چرب
شام: 300 گرم گوشت کبابی یا آبپز شده +کاهو + آبلیمو ترش
3) روز سوم
صبحانه: 1 استکان چای + 2 عدد خرما
ناهار: نصف سینه مرغ آبپز یا کبابی + کاهو بدون آبلیمو
شام: سالاد کرفس +کلم + گوجه + سس آبلیمو
4) روز چهارم
صبحانه: 1 استکان قهوه +1 حبه قند + 1 عدد نان تست
ناهار: 1 لیتر آبمیوه ترجیحا آب سیب یا هویج + 1 لیوان ماست کم چرب
شام: 2 عدد تخم مرغ آبپز + هویج آبپز رنده + 200 گرم پنیر رژیمی با نمک کم
5) روز پنجم
صبحانه: 1 استکان قهوه + 1 حبه قند 1 یک عدد نان تست
ناهار: 1 عدد ماهی آبپز یا کبابی کامل + یک قاشق چای خوری کره + آبلیمو
شام: نصف سینه مرغ + کاهو + آبلیمو + روغن زیتون

نگرانی ها و مشکلات رژیم کانادایی
رژیم کانادایی 15 روزه نگرانی های زیر را به همراه دارد:
کالری رژیم کانادایی معمولا حدود 800 کالری و یا کمتر از آن است. این در حالی است که متخصصان دیابت، کلیه و گوارش اصرار دارند برای حفظ سلامتی کمتر از 800 کالری در روز مصرف نکنید، مگر در صورت تشخیص پزشک!
رژیم غذایی و تنظیم کالری باید به صورت حساب شده برای شخص شما، بر اساس شرایط خاص شما انجام شود؛ این در حالی است که رژیم کانادایی معمولا به صورت عمومی و از طریق سایت ها در دسترس استفاده کنندگان قرار می گیرد و هیچ محاسبه تخصصی روی آن صورت نگرفته است!
همانطور که گفته شد صبحانه در برخی روزها محدود به چای یا قهوه است و این کار در حقیقت حذف صبحانه به شمار می آید که وعده ای اصلی و مهم به شمار می آید. هرچند در برخی روز ها نان تست با عسل هم قرار گرفته اما بازهم در مجموع کافی نیست. چنین محدودیت های سنگین و شدیدی می تواند در زمینه تامین نیازهای اساسی و حیاتی بدن شما اختلال جدی ایجاد کند.
مسئله بعدی این رژیم، کاهش عضله است. در شرایطی که چنین محدودیتی ایجاد می کنید و وزن زیادی را به سرعت کاهش می دهید، به احتمال زیاد میزانی عضله از دست خواهید داد.
رژیم کانادایی می تواند اثر منفی بر روی سوخت و ساز شما داشته باشد و با کاهش متابولیسم بدن شما کار شما را برای لاغری سخت کند.

یادتان باشد که هدف این است که با لذت بردن از رژیمتان لاغر شوید. پس اگر رژیم‌های سفت و سختی می‌گیرید که هم نتیجه کاذب دارند، هم ناسالم اند و هم برایتان طاقت فرسا هستند؛ پس سخت در اشتباه هستید و متاسفانه در حال اذیت کردن خودتان هستید
پس برای کاهش وزن چه کنیم؟
قبلا در این باره در مطلب “بهترین راه کاهش وزن” مفصل صحبت کردیم؛ اما به طور خلاصه:
کاهش کالری در هر رژیمی که به منظور کاهش وزن تنظیم می شود طبیعی است، اما نه کاهش افراطی و بیش از حد مانند رژیم کانادایی! طبق آخرین تحقیقات کارشناسان پیشنهاد می کنند که به طور عمومی میزان کالری حداقلی برای زنان 1200 کالری و برای مردان 1800 کالری در نظر گرفته شود و کمتر از این میزان نشود.
ورزش کردن (به خصوص تمرین هوازی) می تواند سوخت و ساز شما را افزایش داده و در کنار رژیم به شما کمک کند تا وزن بیشتری از دست بدهید. سعی کنید در هفته حداقل 5 روز، به میزان حداقل 30 دقیقه تمرین هوازی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری انجام دهید.
سوخت و ساز شما تا حد زیادی تابع میزان ماهیچه های شماست. در نتیجه تمرینات قدرتی مانند بدنسازی می تواند در این زمینه به شما کمک کند. برنامه تمرینی قدرتی که ماهیچه های شما را به کارگیرد در دستور کار خود قرار دهید کافی است.
حتما برنامه ای غذایی از متخصص تغذیه دریافت کنید که بر اساس شرایط خاص شما (شرایط فیزیکی، فعالیت و…) طراحی و تنظیم شده باشد. به سلامتی خود اهمیت دهید و عجولانه و بی فکر عمل نکنید.

امیدواریم این مطلب نیز مفید بوده باشد. ما دوست داریم نظرات و تجربیات شما را بشنویم پس حتما کامنت بگذارید.