دستورالعمل خريد مکمل پروتئيني

#1
بشير آنلاين:پروتئين ماده مغذي است که هر بدنساز با برنامه‌اي بيشترين تأکيد را در رژيم غذايي روي آن قرار مي‌دهد وبرای این کار دلیل خوبی هم وجود دارد. محققان تأکید کرده‌اند که مصرف روزانه تا 3/3 گرم پروتئین به ازای هر کیلو از وزن بدن اثری مشخص روی عضله‌سازی دارد.

glutamine-amino-acid.jpg

مصرف مکمل‌های پروتئینی در برنامه غذایی کمک می‌کند تا پروتئین مورد نیاز روزانه را بهتر تأمین کنید. مشکلی که در رابطه با پودرهای پروتئینی وجود دارد. قدرت انتخاب بسیار زیاد آن است! انتخاب کردن یک مکمل پروتئینی از سیل عظیم محصولات متنوع در بازار کار دشواری شده است.

اما با توجه به چند نکته مهم می‌توانید ساده‌تر مکمل پروتئینی خود را انتخاب و خریداری کنید. به این سوالاتی که می‌پرسیم، پاسخ دهید تا به انتخاب درست برسید.

* آیا خودتان می‌خواهید پروتئینی را مخلوط کنید؟ یا اینکه می‌خواهید محصولی را تهیه کنید که تمام نیازهای‌تان را یکجا تأمین کند؟

ـ اگر مورد دوم مد نظرتان است، پس بهترین انتخاب برای‌تان محصولی است که ترکیبی از حداقل 2 نوع مختلف پروتئین را مثل وی و کازئین داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیب پروتئین زودهضم وقتی با پروتئین دیرهضم «کازئین» منجر به پاسخ آنابولیک طولانی‌تر و رشد عضلانی بزرگ‌تر می‌شود.

در حالت بهتر می‌توانید محصولی انتخاب کنید که یک پروتئین اضافی مثل تخم‌مرغ و یا سویا هم داشته باشد.

* آیا می‌خواهید خودتان گرم دقیق پروتئین‌های خود را تعیین کنید؟

ـ چنانچه می‌خواهید میزان دقیقه دز مصرفی را تعیین کنید بهترین اقدام این است که پروتئین وی و کازئین را جداگانه خریداری کنید و سپس با هر فرمولی که دوست دارید آنها را مخلوط کنید. اگر واقعاً می‌دانید که چند گرم از هر کدام در هر وعده خاص نیاز دارید، می‌توانید یک جعبه پروتئین سویا و یا تخم‌مرغ هم خرید کنید تا جنس‌تان اصطلاحاً جور شود.

این گزینه شاید صورت حساب چاق‌تری برای‌تان به‌بار آورد اما در بلندمدت پول شما را حفظ می‌کند.

* آیا نسبت به پروتئین لبنیات آلرژی دارید؟

ـ اگر پاسخ مثبت است، نیاز است که پروتئین وی و کازئین را کنار بگذارید. نگران نباشید هنوزم انتخاب‌های خوبی پیش رو دارید. پروتئین گوشت جایگزین خوبی برای پروتئین وی است به شرطی که مدل هیدرولیزه (از قبل هضم شده) باشد که بتواند با سرعت زیادی هضم شود.

منبع خوب دیگر پروتئین تخم‌مرغ است که بدنسازان قبل از تولد پروتئین وی روی آن قسم می‌خوردند. همچنین پروتئین سویا هم داریم، پروتئین برنج هم هست و حتی پروتئین لوبیا نیز وجود دارد.

نکته: آلرژی نسبت به لبنیات را با عدم تحمل لاکتوز اشتباه نگیرید! اگر با لاکتوز مشکل دارید، می‌توانید پروتئین وی بخورید که شرایط آن در سوال بعدی مطرح شده است.


* آیا دچار عدم تحمل لاکتوز هستید؟

ـ اگر معده شما برای هضم کربوهیدرات موجود در شیر (لاکتوز) مشکل دارد، باز هم می‌توانید پروتئین وی بخورید. فقط باید مدل ایزوله شده را انتخاب کنید، که تحت فیلترینگ بخش عمده لاکتوز آن جداسازی شده است اما باز هم اندکی لاکتوز دارد.

می‌توانید برچسب روی محصول را نیز به دقت مطالعه کنید.

محصولاتی که کربوهیدرات‌شان صفر یا زیر 2 گرم در هر پیمانه باشد، به‌ندرت می‌تواند حاوی لاکتوز باشد. کسانی که به لاکتوز حساسیت دارند، شاید لازم باشد از مصرف کازئین امتناع کنند، چرا که اکثر کازئین‌ها مثل وی ایزوله با قدرت زیاد فیلتر نمی‌شوند و بنابراین احتمال دارد که حاوی لاکتوز بیشتری باشند.

البته اگر بخواهید دور پروتئین‌های برگرفته از لبنیات را خط بکشید انتخاب‌های دیگر شامل تخم‌مرغ، گوشت، سویا، برنج و لوبیا می‌شود.

* آیا برای افزایش دادن وزن مشکل دارید؟

ـ اگر همان پسر لاغراندام همیشگی هستید که می‌تواند هر چه دلش می‌خواهد بخورد و چاق نشود و در بدنش فقط عضله دارد، پس اصطلاحاً از سخت‌رشدها به حساب می‌آیید. بهترین کار برای‌تان این است که از پروتئین‌های استاندارد فاصله بگیرید و از افزایش دهنده‌های حجم استفاده کنید.

این مکمل‌ها علاوه بر اینکه پروتئین‌های مرغوبی مثل وی، کازئین و شیر را تأمین می‌کنند حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات و چربی سالم هستند که شما را با دیگر مواد غذایی مورد نیاز برای تأمین کالری اضافی تأمین می‌کند تا درنهایت بتوانید عضله بسازید.

از یک افزایش‌دهنده به جای تمام اوقاتی که می‌خواهید پروتئین بخورید، استفاده کنید مثلاً در وعده‌های قبل و بعد از تمرین، بین وعده‌های غذایی، قبل از خواب و بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب.

* آیا گیاه‌خوار هستید؟

ـ در این حالت انتخاب‌های پیش روی شما خیلی محدود می‌شود. در واقع به‌عنوان یک گیاهخوار نمی‌توانید پروتئین وی، کازئین، شیر، گوشت و تخم‌مرغ مصرف کنید.

اما باز هم انتخاب‌هایی وجود دارد. اولین انتخاب پروتئین سویا است. 2 تحقیق روی افرادی که با وزنه تمرین می‌کردند نشان داده که مصرف پروتئین سویا به مدت چندین هفته و ماه باعث افزایش عضله و قدرت به اندازه مصرف کننده‌های پروتئین وی شده است.

در آخرین تحقیقات تأیید شده که پروتئین سویا سطح تستوسترون بدن را کم نمی‌کند. از جمله دیگر انتخاب‌ها می‌توان به پروتئین نخودفرنگی و پروتئین برنج اشاره کرد.

* آیا مشغله زیادی که دارید باعث می‌شود به‌طور منظم وعده‌های غذایی از دست بدهید؟

- اگر شغلی دارید که دائم روی پا یا در حرکت هستید، می‌توانید پرتئین‌های آماده مصرف را تهیه کنید (که البته در کشور ما هنوز وجود ندارد). مصرف آنها به اندازه بازکردن درب یک نوشابه ساده و سریع است.

آنها در هر بطری 30 تا 45 گرم پروتئین برای‌تان تأمین می‌کنند. البته خاطرنشان می‌کنیم که اگر همیشه بخواهید از این پروتئین‌های آماده به مصرف استفاده کنید باید پول بیشتری نسبت به پودرها پرداخت کنید، اما آماده بودن برای مصرف شاید ارزش این اختلاف قیمت را داشته باشد.