بهترین زمان مصرف پروتئین وی

behnam fa

Senior Member
#1
اینکه پروتئین مصرفی روزانه خود را چگونه در طول روز مصرف می کنید به اندازه رسیدن به عددی که در یک روز مصرف می کنید مهم نیست.

409.jpg

اما تحقیقات جدیدی انجام شده که نشان می دهد روشی که مصرف پروتئین را در ساعت بعد از تمرین برنامه ریزی می کنید می تواند تمام تفاوت در چگونگی پیشرفت بدنتان را تعریف کند.در جدیدترین تحقیق که در نسخه جدید ((تغذیه و متابولیسم))منتشر شده است،محققان گروهی از مردان تمرین کننده با وزنه در یک جلسه تمرین پا شرکت دادندو پس از آن به دو گروه تقسیمشان کردند .


۸۰ گرم پروتئین را طی ۱۲ ساعت بعدی در سه روش مختلف مصرف کردند:

۱- هر ۹۰ دقیقه ۸الی ۱۰ گرم

۲-هر ۳ ساعت ۲۰ گرم

۳- هر ۶ ساعت ۴۰ گرم.

محققان معادله پروتئین ،سنتز و تخریب پروتئین را اندازه گیری کردند.در پایان تحقیقات افراد شرکت کننده که ۲۰ گرم وی را هر سه ساعت خوردند در صدر جدول قرار گرفتند و بالانس خالص پروتئین شان فراتر از ۲ گروه دیگر قرار گرفت.و محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف ۲۰ گرم پروتئین وی هر ۳ ساعت یک بار در ساعات پس از نمرین در واقع موثر ترین راه برای مصرف پروتئین وی برای ریکاوری و سنتز پروتئین عضلات است.

استفاده بهینه از مکمل های پروتئینی ورزشی (جدب بیشتر)

افزایش میزان هضم جذب محلول پروتئینی به مثابه رشد عضلانی بیشتر و در عین حال صرف هزینه کمتر جهت خرید مکمل های غذائی می باشد. از این رو در ادامه تکنیک هائی آورده شده که به فرد در بالا بردن بازدهی محلول پروتئینی کمک می نماید.

۱) میزان دریافت فیبرهای حل شدنی را افزایش دهید

سیستم گوارش به شش هفته زمان نیاز دارد تا حود را با تغییرات حاصله از طریق دریافت فیبرها تطبیق دهد. اولین هدف شما می بایست بر روی اطمینان از سیستم گوارش در ارتقاء ساختار ظرفیت گوارشی متمرکز شده باشد. بنابراین با دریافت فیبرها می توان سیستم هاضمه و میزان جذب موادغذائی را افزایش داد.

فیبرها به دلیل ساختار پیچیده شان سیستم گوارش را مجبور به فعالیت بیشتر می نمایند و بدین ترتیب زمانی که محلول پروتئینی وارد دستگاه گوارش می شود به دلیل قوی تر شدن سیستم هضم و جذب موادغذائی با راندمان بالاتری جذب بدن می گردد. نکته مهم در دریافت فیبرها افزایش تدریجی آن ها به رژیم غذائی می باشد.

اگر فیبرها را به صورت ناگهانی و یک باره به رژیم غذائی اضافه کنید دچار مشکلات گوارشی مثل دل پیچه و نفخ شدید و اسهال خواهید شد. در رژیم غذائی بر روی خوردن موادغذائی طبیعی و سالم مثل سبزیجات و میوه جات تمرکز نمائید و حتی المقدور سعی کنید یک عدد میوه و یا مقداری سبزی را با هر وعده غذائی تان میل کنید. تنها استثناء در این خصوص را برای وعده غذائی بعد از تمرین در نظر بگیرید. آب میوه های تجاری هم چون رانی، هایپ و… از نقطه نظر ذکر شده باارزش نمی باشند و در حقیقت این قبیل نوشیدنی ها را نمی بایست جزء برنامه غذائی تان قرار دهید.

۲) هر روز پنچ تا هشت بار از فیبرها (کاهو ـ کرفس ـ میوه ها و سبزی ها) مصرف کنید.
410 بهترین زمان مصرف پروتئین وی
اگر روزانه کمتر از ۲۵ گرم فیبر مصرف می کنید (یعنی از هر دو نوع آن حل شدنی و حل نشدنی) پس در این صورت حتماً مکمل های فیبردار را به رژیم غذائی تان بیفزائید.

۳) برنج یک انتخاب مناسب می باشد

یک راه کار دیگر که جزء روش های مورد پسند نیز می باشد، خوردن برنج دم کشیده می باشد. با خوردن یک بشقاب برنج با محلول پروتئینی می توان بر افزایش جذب محلول پروتئینی افزود.

۴) شیر بخورید

جدا از نوشیدن شیر بدون چربی نوشیدن شیر کامل و با چربی یک راه حل و انتخاب مناسب می باشد. چربی موجود در شیر به همراه پروتئین موجود در آن (کی سین) که یک پروتئین کند هضم می باشد باعث می شود که سیستم گوارشی جهت هضم و جذب آن زمان بیشتری را صرف کند.

این روش علی الخصوص در هنگام استفاده از پودر پروتئین وی whey هیدرولیز شده و پورد پروتئین وی کنسانتره مؤثر می باشد. امروزه خیلی از شرکت های تولیدکننده پوردهای پروتئینی آماده با اضافه کردن برنج به آن ها بر میزان جذب پروتئین موجود در آن ها می افزایند.

۵) یکی از کلیدهای اصلی زمان بندی می باشد

شاید بتوان از پودر پروتئین وی به عنوان بهترین مکمل برای وعده غذائی بلافاصله پس از تمرین و خیلی بهتر از گوشت و شیر (کی سین) نام برد. می پرسید چرا؟ به دلیل اینکه پروتئین وی خیلی سریع هضم و جذب می شود و توانائی بدن در استفاده بهینه از آمینواسیدهای متمرکز شده در زمان پس از تمرین بسیار بالا می باشد.

برای دو چندان شدن کارائی این وعده، آمینواسیدهای شاخه ای BCAA را نیز به پروتئین وی بیفزائید واقعیت اینست که بهترین زمان برای مصرف آمینواسیدهای BCAA در وعده غذائی بعد از تمرین می باشد و نه در طول تمرین.
 

Reza

Senior Member
#2
اثر پروتئين بر كاهش چربي بدن

مشخص شده است كه پروتئين ها نسبت به كربوهيدرات ها و چربي ها خاصيت سيركنندگي بيشتري دارد و مصرف رژيم هاي غذايي غني از پروتئين (كه بيشتر از 20 % كل انرژي از پروتئين تامين مي شود.) باعث مي شود كه ميزان غذاي دريافتي فرد و اشتهاي او كم شود. به نظر مي رسد كه اين تاثير به علت تغييرات هورموني و شيميايي است كه پروتئين بر قسمت هاي مسئول كنترل اشتها در مغز مي گذارد.

مطالعات نشان داده كه مصرف رژيم غذايي غني از پروتئين باعث كاهش توده چربي و در عين حال نگهداري توده عضلاني در ورزشكاران مي شود. اما انجام چنين رژيمي باعث مي شود كه مقدار كافي كربوهيدرات براي تامين انرژي به بدن نرسد.

نقش كربوهيدرات ها در تامين منابع انرژي نبايد ناديده گرفته شود. به اين ترتيب كه رژيم غذايي بايد حاوي پروتئين با ارزش بيولوژيك بالا باشد و در عين حال بتواند مقدار كافي كربوهيدرات را نيز بدون دريافت بيش از حد كاالري تامين نمايد. به اين ترتيب توجه به كل كالري مصرفي روزانه براي موفقيت در كاهش توده هاي چربي بدون بروز تحليل عضلاني نيز بسيار مهم است.
 

Reza

Senior Member
#3
تاثير عوامل مختلف بر كاركرد پروتئين ها

براي اين كه مصرف پروتئين اضافي بر رشد عضلات و تعادل نيتروژن اثر مثبتي داشته باشد بايد به نوع و زمان مصرف پروتئين توجه شود. به علاوه يكسري عوامل ديگر نيز براي ايجاد اثرات آنابوليكي پروتئين در بدن بايد مد نظر قرار گيرد:مصرف كافي كربوهيدرات ها: توجه به مصرف كافي كربوهيدرات ها براي افزايش كارايي پروتئين بسيار ضروري است. زيرا مراحل ساخت و توليد و حتي نگهداري توده هاي عضلاني نيازمند صرف انرژي هستند . افزايش دريافت پروتئين بدون در نظر گرفتن مصرف كافي كربوهيدرات براي ورزشكاراني كه تمرينات شديد انجام مي دهند تاثيرات خوبي نخواهد داشت .

به علاوه كربوهيدرات ها باعث رها شدن هورمون انسولين مي شوند كه يك هورمون آنابوليك بوده و به رشد عضلات كمك مي نمايد. تحقيقاتي كه بر روي تاثير مصرف مخلوط مكمل هاي پروتئيني و كربوهيدراتي شده است نشان مي دهد كه مصرف اين مخلوط قبل از تمرين ميتواند رها شدن هورمون هاي استرسي را كه منجر به تحليل عضلات مي شود را كاهش داده و از سركوب شدن سيستم ايمني جلوگيري مي نمايد. از طرفي مصرف اين مخلوط مي تواند ميزان ترشح هورمون رشد را نيز افزايش دهد. مصرف مخلوط مكمل هاي پروتئيني و كربوهيدراتي 30 دقيقه پس از اتمام تمرين باعث تسريع در سنتز گليكوژن و افزايش ترشح هورمون هاي آنابوليك مي شود.BCAA.jpg


مصرف كافي اسيد آمينه هاي شاخه دار(BCAA ): بدون وجودكربوهيدرات ها بدن از ساير مواد مانند اسيدآمينه ها خصوصا اسيدآمينه هاي شاخه دار (BCAA ) براي توليد انرژي استفاده خواهد كرد. عضلات بدن منبع اصلي ذخيره اسيدآمينه هاي شاخه دارهستند و زمانيكه كربوهيدرات براي تامين انرژي كافي نباشد،شكسته شده و انرژي توليد مي كنند. ميزان بالاي اسيدآمينه هاي شاخه دار يك عامل بسيار مهم در ساخت عضلات است .تحقيقات نشان داده اند كه يكي از بهترين راه هاي رشد عضلاني بالا نگه داشتن ميزان داخل سلولي اسيدآمينه هاي شاخه داراست. پروتئين هاي تغليظ شده يا ايزوله شده whey مانند آمينووي 4600 شركت PNC تقريبا حاوي 50% اسيدآمينه هاي شاخه دار است.مصرف كافي گلوتامين: عضلات اسكلتي مهمترين مكان سنتز گلوتامين است و ساير ارگان هاي بدن براي تامين گلوتامين مورد نياز خود به عضلات وابسته هستند. غلظت بالاي گلوتامين عضلاني براي رشد عضلات ضروري است اما تمرينات شديد ورزشي باعث كاهش غلظت آن خواهد شد.اهميت وجود گلوتامين به اين لحاظ است كه، در عضلات اسكلتي در اثر فعاليت، آمونياك توليد مي شود كه ماده اي دفعي و سمي محسوب شده و بايد سريعا از بدن دفع شود زيرا باقي ماندن آن در عضلات موجب تغيير اسيديته عضلات و بروز خستگي مي شود. اتصال آمونياك به گلوتامين اولين مكانيسم خروج آمونياك از عضلات طي انجام تمرينات است. آمونياك توليد شده توسط گلوتامين حمل شده و از بدن خارج مي شود. مكمل ال-گلوتامين شركت PNC با سرعت جذب بالا مي تواند نياز ورزشكاران را مرتفع نمايد.

بنابراين بايد به اين نكته توجه كرد كه تنها مصرف مقدار زياد پروتئين هدف نيست بلكه بايد مقداركافي پروتئين مناسب را درزمان مناسب استفاده نمود. تنظيم زمان مصرف آنها نيز باعث مي شود زماني كه عضلات به اين مواد نياز دارند به راحتي در دسترس آن ها قرار بگيرد و موجب افزايش كارايي و رشد عضلات شود.