اکساندرولون یا anavar

  • شروع کننده موضوع yassin
  • تاریخ شروع

yassin

Senior Member
#1
Oxandrolone (anavar) از دسته استروئيدهاي آنابوليک بوده و به صورت قرصهاي ۵/۲ ميلي گرمي در بسته*بندي ۵۰ و ۱۰۰ عددي عرضه مي*گردد. داراي عمر نيمه*ي* ۱ تا ۹ ساعت و مدت زمان مؤثر (Active Time)۸ تا ۱۲ ساعت مي*باشد. ترکيبي با اثر توکسيک کبدي کم، اثر آندروژنيک ضعيف و اثر آنابوليک متوسط بوده و تأثيرچندان بارزي در سرکوب محور هيپوتالاموس، هيپوفيز و بيضه*ها ندارد. موارد ياد شده ۴ صفت ممتاز اين استروئيد مي*باشد که آن را به يکي ازمناسب*ترين استروئيدهاي آنابوليک با عوارض جانبي نسبتاً پايين *مبدل کرده است.

Anavar.jpg

دوز مؤثر Anavar در ورزشکاران مذکر ۲۰ تا ۱۰۰ ميلي*گرم در روز و در ورزشکاران مونث ۵/۲ تا ۲۰ ميلي*گرم در روزمي*باشد. مدت زمان قابل تشخيص آن درخون به جهت تستهاي دوپينگ ۳ هفته است. نسبت اثر آنابوليک به آندروژنيک آن ۲۴:۶۳۰-۳۲۲ بوده به اين معني که تأثير آندروژنيک وبه عبارتي عوارض وابسته به آندروژن آن همانند Gynecomastia و آکنه و ضخيم شدن تون صدا و طاسي و... در مقايسه با اثرآنابوليک حدود ۱۵ تا ۲۰ برابر کمتر است وبا دوز بالايي درحدود ۸۰ تا ۱۰۰ ميلي*گرم درروز به راحتي تحمل مي*شود واکثر عوارض جانبي ساير استروئيدهاي آنابوليک همانند احتباس آب ونمک و... را نداشته وبه خاطر همين دلايل جزو استروئيدهاي بسيار پرمصرف به خصوص دربانوان در رشته*ي*بدنسازي وساير رشته*هاي ورزشي مي*باشد. با عنايت به اين نکته که ويريليزاسيون درزنان با اين دارو به ندرت ديده مي*شود. مي*توان حدس زد که با توجه به اثر آنابوليک متوسط آناوار بايد مقادير بيشتري از دارو مصرف گردد تا ورزشکار به نتيجه*ي* دلخواه برسد.Anavar به طور قابل ملاحظه*يي به گيرنده*ي آندروژني (AR) اتصال يافته و آن را تحريک مي*کند ولي در مقادير کمتر از ۲۰ ميلي*گرم در روز تأثير آنابوليک مناسبي ندارد و در عمل مصرف اين دارو با دوز پايين*تر از ۲۰ ميلي*گرم در روز بي*فايده است. به جز ورزشکاران اين دارو در بيماراني که به دنبال بيماري*هاي مزمن، عفونتهاي مزمن مانند HIV و به دنبال سوختگي*ها و ساير بيماري*هايي که منجر به از دست رفتن وزن و کاشکتيک شدن بيمار شده*اند نيز ممکن* است موجب تحريک اشتها و آنابوليسم پروتئينها و افزايش وزن گردد. لازم به يادآوري است که اثر آنابوليک تمامي استروئيدهاي آنابوليک در صورتي محقق مي*شود که بيمار رژيم غذايي پر پروتئين و داراي ارزش غذايي و کالري بالا را نيز در کنار مصرف اين قبيل داروها داشته باشد. عمر ما در چنين بيماراني اکساندرولون با دوزاژ بالا حدود ۶۰ تا ۸۰ و در مواردي ۱۰۰ ميلي*گرم در روز به کار گرفته مي شود.

اکساندرولون جزو استروييدهاي خوراکي ۱۷-آلفا آلکيله مي*باشد که به خاطر داريم اين گروه دارويي توان مقاومت در برابر تخريب گوارشي و کبدي (First Pass Effect) خوبي داشته ولي موجب سميت کبدي (يرقان، هپاتيت کلستئاتيک،Pelios Hepatis ، هيپرپلازي و نئوپلاسم!!!) مي*شوند. نکته*ي جالب اين*جاست که اکساندرولون از اين جهت سميت کبدي کمي دارد.

Anavar ممکن*است ترميم زخمهاي پوستي راتسريع کند وعملکرد ريوي را بهبود ببخشد به همين جهت در ورزشکاران مشت*زني (Boxers) و شناگران، در کنار ساير ورزشکاران مصرف گسترده*يي دارد.

يکي ديگر از خواص برجسته*ي* اين دارو تأثير قوي و بارز آن در سوزاندن چربيهاي تنه و اطراف شکم و نيز چربيهاي اطراف احشاي داخلي و روده*ها است که موجب شده لقب «استروئيدچربي*سوز» را به آن بدهند که حتي با مصرف دوزهاي پايين *اين دارو در حد ۲۰ ميلي *گرم در روز نيز چنين اتفاقي مي*افتد. همچنين افزايش وزن به دنبال مصرف اکساندرولون پس از قطع مصرف تا حدود زياد و مدت طولاني باقي مي*ماند و مي*توان گفت برگشت*پذير نيست.اين شرايط در مورد چربيهاي کاهش يافته*ي تنه و شکم نيز صادق است و پس از قطع مصرف اکساندرولون و مراعات رژيم* غذايي فقط ۱۷% چربيها برگشته و ۸۳% به صورت دائم از بين مي*رود. ورزشکاران به اين خاصيت آناوار اصطلاحاً «Time on=Time off» مي*گويند به اين معني که در دوره*ي مصرف دارو چربي سوخته و پس از قطع مصرف دارو اين وضعيت باقي مي*ماند و در ورزشکاراني که هدف کاهش وزن تا رسيدن به وزن مورد نياز براي مسابقات را دارند و خواستار منفي شدن تست دوپينگ نيز هستند تا ۲ ماه قبل از مسابقات مصرف شده و سپس قطع مي*شود!

اکساندرولون به واسطه**ي اثر چربي*سوزي، دارويي مناسب براي دوره*هايي است که ورزشکاران از آن به «خشک کردن» که نام لاتين آن «Cutting off» است نام مي*برند و در کنار آن قدرت عضلاني ورزشکار را نيز افزايش مي*دهد ولي توانايي افزايش وزن بسيار زياد يا حجيم نمودن بيش از حد عضلات (Bulking) را ندارد و با توجه به اثر احتباس آب و نمک کم پس از قطع مصرف دارو و از دست رفتن آب و نمک ذخيره شده وزن دستخوش تغيير زيادي نمي*شود. ولي استروييدهايي همانند اکسي متولون(A۵۰) که قبلاً معرفي شده و يا استرهاي تستوسترون به دليل احتباس زياد آب و نمک پس از قطع مصرف نوسانات زيادي در وزن و از دست رفتن درصدي از وزن را به همين دليل خواهند داشت.

در ابتداي بحث گفته شد که Anacar تأثير چنداني در سرکوب محور هيپوتالاموس، هيپوفيز، بيضه*ها (HPTA:Hypothalamic-testicular- pituitary-axis) ندارد مخصوصاً در دوزهاي پايين اين اثر باز هم کمتر است و مصرف اکساندرولون موجب خاموش شدن اين محور نمي*شود در صورتي که ساير استروييدها همانند استرهاي تستوسترون ياناندرولون آندکانوات حتي با مصرف سينگل دوز و مقادير پايين ممکن*است اين محور را خاموش کنند. يکي از دلايل توانايي ضعيف آناوار در سرکوب اين محور اين است که قابليت تبديل شدن به استروژن (آروماتيزه شدن) را ندارد.

در زمان مصرف اين دارو ميزان تستوسترون سرم، SHBG و LH تا حدودي کاهش مي*يابد ولي ميزانFSH ، IGF۱، هورمون رشد (GH) تغييري نمي*يابد بلکه حتي در مصرف دوز پايين اکساندرولون ممکن است کمي افزايش نيز يابد. ميزان سرميLH پس از قطع مصرف اکساندرولون تحت تأثير پديده*ي کمانه*کردن Rebound ممکن است کمي افزايش* يابد.

در نهايت اينکه برخي ورزشکاران به خاطر تمامي دلايل ذکر شده از اکساندرولون با دوز پايين حدود ۱۰ ميلي*گرم در روز در فواصل بين دوره*ها که شامل مصرف دوز بالاي سايراستروئيدهاي آنابوليک و مکملهاي پروتئيني و ويتاميني و... است، استفاده مي*کنند.