انتخاب شیک های پروتئینی، جایگزین های غذایی و بالابرنده های وزن

  • شروع کننده موضوع Reza
  • تاریخ شروع

Reza

Senior Member
#1
بهترین راه برای اضافه وزن از طریق رژیم غذایتان است، اما گاهی اوقات این روش امکان پذیر نیست. این سه روش به شما کمک می کند تا زمانی که نیاز به اضافه وزن دارید، کالری بیشتری دریافت نمایید. بدون اینکه ماهیچه های فک شما در اثر خوردن زیاد ساییده شود.

خوردن برای اضافه وزن می تواند یک کار بی وقفه باشد. پس از مدتی بدن شما به سختی کار می کند تا همه ی آن کالری ها را بسوزاند. چندین راه برای دریافت کالری های اضافی وجود دارد، بعداً راجع به سه روش از آنها صحبت خواهیم کرد.
the-scoop-on-protein-shakes-meal-replacements-and-weight-gainers-header-3.jpg
شیک های پروتئینی، جایگزین وعده های غذایی (MRP) و بالا برنده های وزن، راهی سریع و مناسب برای دریافت کالری های اضافی است. اما همه آن ها شبیه به هم نیستند. کدام یک برای شما مناسب تر است؟ این موضوع به موارد زیادیبستگی دارد .

شیک های پروتئینی

متنوع ترین و کم هزینه ترین، این سه گزینه، شیک های پروتئینی هستند که احتمالاً مفیدترین مکمل ها نیز محسوب می شوند. در مقایسه با جایگزین های غذایی و بالابرنده های وزنی، شیک های پروتئینی کمترین کالری، کربوهیدرات ها، چربی و شکر را دارند و معمولاً حاوی کمتر از ۱۵۰ کالری در هر وعده می باشند.

شیک های پروتئینی دو نوع هستند. پودرهای پروتئینی استاندارد که در یک ظرف قرار دارند و باید با مایعاتی مثل آب، شیر یا شیربادام مخلوط شوند. پروتئین های آماده (RTD) در یک قوطی یا یک بطری هستند. مدل RTD بسیار مناسب تر است. شما باید مخلوطی از آن را تهیه کرده، تکان دهید و سپس باز کرده و بنوشید. مدل پودری نیاز به تلاش بیشتری دارد، علاوه بر این شما باید ظرفی را که در آن مخلوط درست کرده اید، تمیز کرده و سپس محلول را در آن بنوشید. البته نکته تجاری این نوع در این است که مقرون به صرفه می باشد.

اگر به دنبال پودری با کمترین میزان کربوهیدرات، چربی و شکر هستید، بهترین راه این است که به دنبال برندهایی باشید که حاوی آب پنیر (Whey) باشد. اگر به دنبال راهی با کمترین هزینه هستید، پروتئین های حاوی آب پنیر را انتخاب کنید. پودر پروتئین های براساس آب پنیر، پروتئین آب پنیر با هضم سریع و پروتئین شیر، مواردی هستند که در محدوده میانه قرار می گیرند. این مخلوط ها منابعی از پروتئین ها هستند که هضم سریع، متوسط و آهسته آن در یک محصول قرار دارند.

انتخاب شیک های پروتئینی، جایگزین های غذایی و بالابرنده های وزن

اگر شما یک پروتئین برای شب می خواهید که یک شبه عضلات شما را بزرگ کند، باید به دنبال پودرهای حاوی پروتئین شیر باشید. این پروتئین از پروتئین های با هضم آهسته است و جریانی پایدار از مواد مغذی را طی هفت ساعت آزاد می کند.

نکته جالب در مورد پروتئین های پودری این است که می توانید با اضافه کردن سایر مواد مغذی به شیک، آن را یک جانشین وعده غذایی یا بالا برنده وزن در نظر بگیرید. برای تبدیل کردن آن به یک وعده غذایی با اضافه کردن جو و کره بادام زمینی مقدار کربوهیدرات و چربی آن را افزایش دهید. برای تبدیل کردن آن به یک بالا برنده وزن موادی مثل میوه، بستنی، مخلوطی از مغزها، ماست و روغن دانه کتان به آن اضافه کنید.

انتخاب شیک های پروتئینی، جایگزین های غذایی و بالابرنده های وزن
جایگزین های غذایی

اغلب MRP ها در بازار در یک بطری آماده یا بصورت پودرهای بسته بندی شده وجود دارند. تفاوت عمده بین آنها و پودرهای پروتئینی این است که MRP ها حاوی ۲۵۰-۲۰۰ کالری همراه با مواد مغذی، کربوهیدرات های اضافی و چربی هستند که در زنجیره های متوسط تری گلیسیرید (MCTS) قرار می گیرند. آنها همچنین حاوی ۶ گرم یا بیشتر فیبر می باشد که اغلب پودرها حاوی این ماده نمی باشند.
درجه غلظت MRR ها اغلب بیشتر از پودرهای پروتئینی استاندارد است که هم می تواند خوب باشد هم بد. طرف مثبت این است که مایعات غلیظ تر به شما کمک می کند در طی روز اشباع باشید. این فایده با این حقیقت که اغلب MRPها حاوی پروتئین با هضم آهسته هستند همراه می باشند.

از طرف دیگر، بعلت اینکه آن ها غلظت بیشتری دارند به سختی مخلوط می شوند. قبل از استفاده، بطری را تکان دهید زیرا اغلب یک ماده ی سنگین خواهید داشت که کاملاً مخلوط نشده است. بهترین راه برای MRP ها استفاده از مخلوط کن است.

بالا برنده های وزن

بالابرنده های وزن کمبودهایی که در جایگزین های وعده های غذایی وجود دارد را جبران می کنند. اغلب این مواد ۱۰۰۰-۵۰۰ کالری یا بیشتر را فراهم می آورند. محتویات پروتئین بطور عمومی حاوی ۵۰ گرم است درحالی که مقدار کربوهیدرات ۲۵۰-۱۰۰ گرم می باشد.
بالا برنده های وزنی برای افرادی که زمان زیادی برای بالا بردن وزن خود صرف می کنند یا آنهایی که متابولیسم بدنشان براساس سوخت و ساز بالاست طراحی شده است. اما اهمیتی ندارد که چقدر سخت یا آسان وزن اضافه می کنید.

اگر هدف شما بوجود آوردن توده های ماهیچه ای و بالابردن سایز است، بالا برنده های وزن بهترین راه است.

از بالابرنده های وزنی بدرستی استفاده نمایید ، تا ماهیچه های شما حجیم تر شوند. استفاده نادرست از آنها باعث چاق شدن بدنتان می شوید. نکته کلیدی هنگام استفاده از آنها این است که وزن خود را بدانید. ابتدا از نسبت متابولیک ( basal metabolic rate) یا BMR خود اطمینان حاصل نمایید. هر روز مقدار ۵۰۰ کالری به BMR خود اضافه نمایید و پیشرفت خود را بررسی کنید. ۵۰۰ کالری اضافه تر را می توانید از سایر غذاها دریافت کنید، اما اگر هم اکنون مقدار زیادی غذا مصرف می کنید و معده شما غذای دیگری را نمی تواند دریافت کند، شیک های بالا برنده وزن ممکن است بهترین گزینه باشد. اگر آن را مصرف کردید و مقدار کمی وزن اضافه کردید، این روش را ادامه دهید.
از طرف دیگر، اگر چاق شده اید، با کاهش کالری های دریافتی تا حدود ۲۵۰ کالری وزن خود را تنظیم نمایید و پیشرفت خود را بررسی کنید. حتی با ۲۵۰ کالری کمتر، شما هنوز کالری اضافه دارید. بنابراین باید به بالا بردن وزن و سایز خود ادامه دهید. اگر با ۵۰۰ کالری اضافی شروع و هیچ تغییری را مشاهده نکردیه اید، ۲۵۰ کالری دیگر به برنامه خود اضافه کرده و پیشرفت هفتگی خود را یادداشت کنید.