استاندارهای خرید یک مکمل غذایی از منظر سلامت

  • شروع کننده موضوع Reza
  • تاریخ شروع

Reza

Senior Member
#1
استاندارهای خرید یک مکمل غذایی از منظر سلامت

مکمل غذایی (Food Supplement) به نام های: مکمل رژیمی (Dietary Supplement) و مکمل مغذی (Nutritional Supplement) نیز شناخته می شود که طبق تعریف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عبارت است از «فرآورده هایی که حاوی مواد مغذی بوده و فقدان یا کمبود یک یا چند ماده مغذی اولیه در رژیم غذایی را تکمیل نماید و از طریق ارتقای عملکرد و یا پیشگیری از اختلالات دستگاه های مختلف بدن، افزایش سلامت موجودات را فراهم سازد و هیچگونه ادعای تشخیص، پیشگیری و یا درمانی از یک بیماری خاص را ندارد و شامل یکی از موارد: ویتامین ها، املاح، گیاهان و مواد طبیعی، اسیدهای آمینه و یا هر ماده دیگری که به منظور افزایش میزان دریافت کل (TDI: Total Dietary Intake) مورد استفاده قرار می*گیرد و یا هر ماده تغلیظ شده، متابولیت شده، تشکیل شده، استخراج شده و یا ترکیب شده از مواد یا اجزای ذکر شده قبلی باشد».

Teenager-Supplement-Stack.jpg

در برخی از کشورها مکمل*های غذایی به عنوان زیرگروهی از غذا طبقه بندی می*شوند. برای مثال در ایالات متحده آمریکا مکمل*ها توسط اداره غذا و دارو (FDA) در محدوده غذا توصیف می*شوند و بدون تجویز پزشک (OTC) قابل استفاده هستند. در حالی که در کشورهای دیگر آن را دارو یا در گروه محصولات سلامتی بخش طبیعی در نظر می*گیرند. در ایران مکمل*های غذایی تحت نظارت دفتر کل نظارت و ارزیابی مکمل ها و غذاهای ویژه زیر نظر معاونت غذا و دارو قرار دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که مکمل*ها محصولات حد واسطی بین غذا و دارو هستند که جانشین وعده غذایی اصلی نمی*باشند و همچنین نباید به عنوان دارو از آنها استفاده نمود.
نکات مهم در انتخاب مکمل
بهترین راه برای آگاهی یافتن از محتویات یک مکمل، خواندن برچسب اطلاعات تغذیه ای روی آن است. این برچسب باید اطلاعات کامل مواد تشکیل دهنده مکمل، روش مصرف، شرایط نگهداری و شرکت سازنده را داشته باشد، همچنین تاریخ تولید و انقضا روی آن درج شده باشد. از همه مهمتر اینکه برچسب*ها زمانی قابل اعتماد هستند که مکمل را از داروخانه تهیه کرده باشید؛ زیرا بسیار امکان دارد افراد سودجو قوطی*های خالی را با مکمل*های تقلبی که اکثراً ارزش غذایی پایینی دارند و گاهی هم حاوی مواد بسیار مضر و خطرناک می باشند، پر نمایند. این مسأله در مورد مکمل*های ورزشی و مکمل*هایی که روی کاهش یا افزایش وزن تأثیر دارند، بیشتر اتفاق می افتد.

مکمل های غیر مجاز و تقلبی که ادعای افزایش وزن و یا کاهش وزن در زمان بسیار کوتاه را دارند، می*توانند حاوی ترکیباتی مانند شیشه، افدرا یا هورمونهای آنابولیک باشند.
مت*آمفتامین (یا متاآمفتامین) که در بازار سیاه به "شیشه" شهرت دارد، یک ماده روان*گردان و محرک اعصاب است. استعمال این ماده مخدر موجب ترشح دوپامین و تأثیر مستقیم بر سلولهای مغز می*گردد. اختلال شدید در خواب ، بی*اشتهایی شدید و نیز تشنگی مفرط از جمله نشانه**های خطرناک استعمال این ماده روان گردان است. این عوامل باعث کاهش وزن سریع و ناگهانی فرد می*شود و این همان نکته* ای است که افراد سودجو از آن استفاده می*کنند و با سوء استفاده از بی اطلاعی افراد و تمایل زیاد برای کاهش وزن سریع این ماده خطرناک را به نام مکمل لاغری و یا قرص چربی سوز می فروشند

در بخش مکمل*های ورزشی تقلبی احتمال آلوده بودن به هورمون*ها و مواد نیروزا وجود دارد. مصرف این قبیل مکمل**ها علاوه بر مثبت نمودن آزمایش دوپینگ، تهدید کننده سلامتی فرد نیز بوده و مصرف مكمل*های دوپینگی موجب افسردگی، پرخاشگری، ناتوانی جنسی، سكته قلبی و مغزی، خونریزی داخلی، تشنج، پوكی استخوان، لرزش دست و پا، كابوس و خودكشی می*شوند.
طبق قوانین ورزشی وسازمان جهانی مبارزه با دوپینگ و کمیته بین المللی المپیک، هر ورزشکار مسئول و پاسخگوی موادی است که در بدن وی ردیابی می گردد و بی اطلاع بودن او از محتویات مکملی که مصرف نموده است، او را از اتهام دوپینگ تبرئه نمی*کند.

لذا با توجه به خطراتی که مصرف مکمل های غیر مجاز روی سلامتی فرد دارد و با در نظر گرفتن لزوم مصرف مکمل در برخی شرایط نظیر ورزش، بیماریهای تحلیل برنده، رژیم های محدود از کالری، بارداری و شیردهی، تأخیر رشد در کودکان و ... مصرف مکمل سالم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.
گام اول در مصرف درست مکمل، تهیه مکمل سالم از داروخانه ها است، ضمن اینکه باید به تأییدیه وزارت بهداشت نیز توجه نمود. مصرف مکمل*های تولید داخل که دارای پروانه ساخت و برچسب تأیید وزارت بهداشت می*باشند، مطمئن*ترین راهکار است. در گام دوم، مصرف درست مکمل با توجه به نیاز فرد است. بهتر است مصرف مکمل ها تحت نظر کارشناس تغذیه یا پزشک صورت گیرد و پس از تعیین نیاز، دوز مصرف هر مکمل به صورت فردی توصیه گردد.